Ból w stawie skokowym

“Witam. Ostatnio zauważyłam dziwny ból po przebiegnięciu paru minut czy podczas szybkiego marszu na bieżni. Pytałam na swojej siłowni i powiedziano mi, że to przeciążenie stawu skokowego. Dodam, że biegam od sierpnia, po różnej powierzchni, po kamienistej polnej drodze, asfalcie i w zwyczajnych adidasach, bo na specjalistyczne buty do biegania mnie nie stać. Czy to oznacza, że mam zrezygnować z biegania? Biegam 5-6 razy w tygodniu ok. 4,5 km. Czy można jakoś zaradzić temu bólowi? Jeżeli to ma znaczenie, to mam nadwagę, biegam rano i 5 razy w tygodniu chodzę na siłownie. Pozdrawiam!” Kinga

Witam, niestety nie opisała Pani lokalizacji bólu. Po odpowiedzi, którą uzyskała Pani na siłowni rozumiem, że to okolice stawu skokowego.

Staw skokowy może boleć z różnych powodów m.in. przy dużej ruchomości mogą wklinowywać się tkanki miękkie. Nawet po niewielkich skręceniach stawu skokowego może dochodzić do niewydolności więzadeł stawu skokowego. Ból spowoduje również atak ze stanu zapalnego błony maziowej.

Podczas biegania po nierównym podłożu, a do tego słabej propriocepcji (poczucia równowagi) mogą właśnie w ten sposób wklinowywać się tkanki miękkie. Przy nadwadze z całą pewnością takie problemy mogą się nasilać.

Warto byłoby spróbować biegania w wodzie – to odciąża stawy. Jako ćwiczenia wspomagające warto dołożyć ćwiczenia propriocepcji. Najprostsze z nich to stawanie jednonóż na poduszce równoważnej i utrzymywanie równowagi. Doraźnie po bieganiu polecam także chłodzenie stawu skokowego.

Ewa Witek – Piotrowska