Ból po wewnętrznej stronie kolana

Witam! Moja przygoda z bieganiem rozpoczęła się 4 miesiące temu. Po trzecim miesiącu przez dwa tygodnie brałem udział w pieszych rajdach (50km i 25km w Tatrach), a tydzień temu wystartowałem w wyścigu na 8km. Przez ten okres normalnie kontynuowałem trening, niestety po ostatnich zawodach pojawił się u mnie ból po wewnętrznej stronie prawego kolana, który pojawiał się tylko podczas biegu.

Po tygodniowej przerwie znów wróciłem do biegania, ale pojawił się ból nad rzepką i w okolicy więzadeł. I to po przebiegnięciu 1/3 dotychczasowego dystansu. Ból utrzymuje się do trzech dni, po czym znika. Co może być tego przyczyną i jak temu zaradzić? Nie mogę normalnie kontynuować treningów…” Bartek

Witam! Rozumiem, że opisany ból kolana wystąpił bez wyraźnej przyczyny czy urazu. Stąd można wnioskować, że podczas biegów górskich doszło do przeciążenia kolan. Podczas takich zawodów, wiem to z własnego doświadczenia, najbardziej obciążające dla kolan są zbiegi. Mięśnie czworogłowe pracują ekscentrycznie, oddalając swoje przyczepy, co jest najtrudniejszą pracą dla mięśnia zarówno pod względem siłowym, jak i koordynacyjnym. Jeśli te mięśnie nie zapracują prawidłowo przy zbiegu, przeciążamy kolano.

Najwięcej problemów zachodzi w stawie rzepkowo-udowym, czyli połączeniu rzepki z kością udową. Błona maziowa ulega obrzękowi i przekrwieniu i wklinowuje się pomiędzy powierzchnie stawowe wywołując duży ból. Ból od wewnętrznej strony kolana może wskazywać także na przeciążenie gęsiej stopki…

W tej chwili najważniejsze jest najpierw działanie objawowe, a potem dopiero leczenie przyczyny. Można zrobić troszkę wolnego, wspomagając się chłodzeniem kolana, lekami przeciwzapalnymi i ruchem, który nie wywołuje dolegliwości bólowych. Potem powinien Pan popracować nad mięśniem czworogłowym w sposób ekscentryczny, wykonując np. siadanie jednonóż na krzesełku.

Jeśli ból nie przejdzie, powinien Pan zgłosić się do lekarza i na wybrane przez lekarza badanie obrazowe.

Ewa Witek – Piotrowska